В някои случаи молбата Ви за убежище може да не бъде разгледана по същество.

Въпреки че държавите са длъжни да Ви допуснат в страната за разглеждане на молбата Ви за убежище, има някои изключения - по отношение на това дали тя ще бъде разгледана в съответствие с редовната процедура за предоставяне на убежище (по същество):

  • Ако има основание да се смята, че друга държава - членка на ЕС, е компетентна за Вашата молба, тя ще бъде разгледана в съответствие с Дъблинската процедура, за да бъдете изпратени в другата държава от ЕС, където молбата Ви за убежище ще бъде разгледана и по нея ще бъде взето решение.
  • Ако органът, предоставящ убежище, счете молбата Ви за явно неоснователна, може да бъде приложена ускорена процедура за нейното отхвърляне.

Имате право да подадете последваща молба за убежище. Ако обаче в последващата молба не представите нови доказателства за случая си, органът по убежището може да я счете за недопустима.

Дъблинска процедура

Тъй като е пространство без вътрешни граници, ЕС има правила, които гарантират, че една държава членка е отговорна за една молба за убежище. За тази цел Регламент 604/2013, известен също като Дъблински регламент, предвижда йерархия от критерии за определяне на компетентната държава членка. На първо място се дава предимство на държавите, в които член на семейството на кандидата за убежище пребивава като лице, получило убежище, а след това - на държавата, в която член на семейството на кандидата пребивава като лице, търсещо убежище. В тези случаи регламентът от Дъблин изисква всички засегнати членове на семейството да изразят писмено желанието си да бъдат заедно.

важно Семейството е дефинирано много тясно в Регламента от Дъблин - то се ограничава до Вашия съпруг/съпруга и ненавършили пълнолетие деца, а в случай, че кандидатът е ненавършило пълнолетие дете - до родителите или други възрастни, които отговарят за детето. Това означава, че държавата, в която се намират Вашите братя и сестри или пълнолетните Ви деца, обикновено не може да бъде държана отговорна за Вашата молба въз основа на принципа за единство на семейството.

Второто обстоятелство, което се взема предвид при определянето на компетентната държава, е дали кандидатът за убежище притежава валиден документ за пребиваване, издаден от държава - членка на ЕС. Това може да бъде всякаква форма на разрешение за пребиваване или дори заповед за забрана на връщането. Документите за пребиваване не се вземат предвид, ако са издадени след началото на Дъблинската процедура или ако вече е започнала редовна процедура за предоставяне на убежище. Ако кандидатът има валидни документи, издадени от повече от една държава членка, предимство се дава на държавата, издала документа за пребиваване с най-дълъг срок.

Един от основните принципи на Регламента от Дъблин е, че отговорността за молбата за убежище се носи от държавата членка, която е изиграла най-голяма роля за влизането Ви в ЕС - държавата, която Ви е издала документите за влизане, или в случай на незаконно влизане - държавата, през която сте влезли в ЕС за първи път. В съответствие с това, един от първите елементи на процедурата за предоставяне на убежище е снемането на пръстови отпечатъци на кандидата и проверката дали в компютърната система "ЕВРОДАК" има данни за регистрацията му като търсещ убежище. Ако това е така, възможно е интервюиращият орган да вземе решение в съответствие с Дъблинската процедура, без да провежда устно интервю с кандидата. Има случаи, в които процедурата може да бъде приложена, без в "ЕВРОДАК" да са налични данни за пръстовите отпечатъци на кандидата. Ако кандидатът има членове на семейството си в друга държава от ЕС, той може да поиска молбата му за убежище да бъде разгледана от тази държава. Прилагат се определени критерии за това кои обстоятелства имат по-голяма тежест при определянето на компетентната държава членка.

пример Ако сте подали молба и сте получили туристическа виза от българското посолство, след което сте пътували от България до Германия и сте подали молба за убежище там, германските власти ще Ви изпратят в България, за да обработят молбата Ви за убежище въз основа на Дъблинския регламент (освен ако близък член на семейството Ви пребивава в Германия като лице, търсещо убежище, или като лице, ползващо се с международна закрила).

Явно неоснователна или недопустима молба

Освен това може да бъдете изпратени обратно в страната си на произход, в транзитна или трета сигурна страна, ако молбата Ви за убежище бъде счетена за явно неоснователна или (в случай на последваща молба) за недопустима по следните причини:

  • друга държава вече Ви е предоставила международна закрила
  • пристигнали сте в България през държава, която може да се счита за сигурна трета страна
  • молбата е последваща и не са представени нови елементи
  • подавате последваща молба единствено с цел да удължите или предотвратите изпълнението на административна мярка за връщане.

Ако молбата Ви е отхвърлена поради неоснователност, все още имате право да бъдете изслушан/а по време на лично интервю, освен в случай на повторна недопустима молба. Също така имате право да обжалвате решението на органа по убежището, съответно за първоначалната и за последващата Ви молба.

Какво нарушение на правата на човека може да има?

Възможно е да сте пристигнали в ЕС без документи за влизане през държава, в която системата за предоставяне на убежище има сериозни недостатъци, което може да Ви изложи на риск от нарушаване на правото Ви на живот или на защита от изтезания или нечовешко или унизително отнасяне. Тези нарушения могат да са резултат от недостойни условия на живот или от незачитане на принципа на защита от връщане.

пример По делото M.S.S. срещу Белгия и Гърция, Европейският съд по правата на човека установи, че прехвърлянето на жалбоподателя от Белгия в Гърция съгласно Регламента от Дъблин би довело до нарушение на член 3 от Европейската конвенция за правата на човека (забрана на изтезанията и нечовешкото отнасяне), тъй като жалбоподателят би бил изложен на задържане и нечовешки условия на живот в Гърция, както и на експулсиране в Афганистан, без сериозно разглеждане на молбата му за убежище.

Възможно е също така молбата Ви за убежище да бъде счетена за недопустима, тъй като сте пристигнали през държава, която властите смятат за сигурна трета страна, въпреки че тя не е такава.

Как да се оплачете

Ако не сте съгласни с решението да бъдете изпратени в друга държава, имате право на ефективни правни средства за защита пред съда. Прочетете повече за това как да подадете жалба.

Ресурси

Последно обновяване 17/04/2023