Когато пристигнете на границата на страната, в която искате да потърсите международна закрила, веднага получавате определени права.

Правото да не бъдеш върнат

Най-важното право, което имате като лице, търсещо убежище, е правото да не бъдете връщани на мястото на преследване, известно като принципа на защита от връщане. То произтича от Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г., която забранява експулсирането на бежанци на територии, където животът или свободата им биха били застрашени поради тяхната раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения. Това се отнася за търсещите убежище на територията на страната, на границата или в транзитната зона.

Този принцип е отразен и в няколко други международни инструмента за правата на човека, като например Европейската конвенция за правата на човека. Забраната на изтезанията или нечовешкото, унизително отнасяне или наказание обхваща и защитата от връщане, което означава, че държавата не може да върне дадено лице в дадена държава, ако има основания да се смята, че лицето е изправено пред реален риск от изтезания или нечовешко, унизително отнасяне или наказание в тази държава.

Кога възниква правото?

Този принцип Ви защитава и ако не сте подали изрична молба за убежище. Съгласно законодателството на ЕС и българското законодателство органите на граничните пунктове трябва активно да идентифицират потенциалните лица, търсещи убежище. Ако има някакви признаци, че дадено лице може да желае да подаде молба за международна закрила, властите трябва да предоставят информация за възможността да го направи.

пример По делото Hirsi Jamaa and Others v. Italy, Европейският съд по правата на човека осъди принудителното връщане на мигранти, заловени в морето от италианските власти. Съдът потвърди, че задължението за защита от връщане възниква не само в случаите на официални молби за убежище - като се има предвид ситуацията в Либия, където правата на човека са системно нарушавани, задачата на националните органи е била да въведат възможността за подаване на молба за убежище.

Други права

Освен това имате следните основни права на границата или в транзитната зона:

  • право на получаване на информация и устен превод за улесняване на достъпа до процедурата за предоставяне на убежище
  • право на консултация от съответните организации или адвокати, на които държавата трябва да осигури достъп на граничните пунктове
  • достойни условия и липса на незаконно задържане.

Какво нарушение на правата на човека може да има?

Ако сте задържани на граничен контролно-пропускателен пункт, но не на законно основание и/или при нечовешки условия, това може да доведе до нарушаване на правото на свобода и сигурност на личността, както и на забраната за изтезания и нечовешко отнасяне.

пример Четирима сомалийски граждани, търсещи убежище, пристигнали на летището в Париж и заявили, че са избягали от страната си на произход, защото са били преследвани от управляващия режим. Граничната полиция отказала да ги допусне на френска територия и те са задържани в транзитната зона на летището в продължение на двадесет дни, след което са експулсирани. Европейският съд по правата на човека  установил, че търсещите убежище в транзитната зона на парижкото летище, са подчинени на френското законодателство и задържането им там, е било равносилно на лишаване от свобода. Съдът установил нарушение на член 5 (право на свобода и сигурност) от Европейската конвенция за правата на човека.

Прочетете повече за задържане.

Как да се оплачете

Ако смятате, че на границата са нарушени правата Ви като търсещ убежище, можете да подадете жалба до Административния съд. Прочетете повече за процедурата за подаване на жалби.

Ресурси

Последно обновяване 17/04/2023