Каква процедура трябва да се следва в случай на задържане при търсене на убежище?

Може да бъдете задържан от полицията, дирекция "Миграция" или от Държавната агенция за бежанците. Разликата между Специалните домове за временно настаняване на чужденци (ДВНЧ) (на подчинение на дирекция "Миграция" към МВР) и закритите центрове за настаняване (на подчинение на Държавната агенция за бежанците) са, че задържането в ДВНЧ се осъществява на основание незаконно пребиваване и за осигуряване на по-нататъшни действия за депортиране. По закон, ако сте търсещ убежище, не може да бъдете задържан на това основание.

Гранична полиция

Ако преминавате границата законно, можете да подадете молбата си за убежище или пред гранична полиция, когато преминавате границата, или по-късно – пред Държавната агенция за бежанците в някой от нейните приемни центрове.

Ако преминавате незаконно границата, държавната или гранична полиция може да Ви задържи до 24 часа. При задържането Ви граничните служители трябва да издадат заповед за задържане. Заповедта за задържане трябва да съдържа информация за Вашата самоличност и най-важното - защо и как сте били задържани и че можете да обжалвате решението пред съда. Прочетете повече за обжалването.

Ако не сте поискали убежище при първоначалното си пресичане на българската граница и сте били задържани от полицията, те трябва да Ви предадат на държавната имиграционна полиция (Дирекция по миграция).

В България незаконното преминаване на границата може да доведе до наказание. Въпреки това, ако сте чужденец, търсещ убежище, законът Ви освобождава от  отговорност. Затова трябва да заявите намерението си да потърсите закрила в България пред първия срещнат държавен орган. Ако преминавате българо-турската граница и сте заявили, че търсите закрила, ще бъдете преместен в центъра в гр. Елхово, където може да бъдете задържан до 10 дни. През този период ще бъдете посетен от служители на Държавната агенция за бежанците. Те ще Ви интервюират и ще Ви вземат пръстови отпечатъци, след което ще решат в кой приемен център (бежански лагер) ще бъдете преместен.

Дирекция "Миграция"

Вашето удължено задържане може да е необходимо поради няколко причини. Например, ако властите не са успели да проверят цялата изисквана информация за Вас, ако има риск да се укриете или ако има причина да се смята, че можете да застрашите обществената сигурност и ред.

Продължителност на задържането

  • Дирекцията по миграция може да реши да Ви задържи до 18 месеца, ако не сте подали молба за закрила.
  • Ако не сте успели да подадете молба за закрила при първоначалното Ви задържане, можете да го направите в Специалния дом за временно настаняване на чужденци към дирекция "Миграция". В този случай имиграционната полиция трябва незабавно да изпрати молбата Ви до Държавната агенция за бежанците, заедно с всичките Ви документи. Вашето заявление трябва да бъде регистрирано не по-късно от 6 дни след подаването му. Когато бъдете регистриран като търсещ убежище, ще бъдете преместен в един от центровете (бежански лагери) към Държавната агенция за бежанците.

Основни права

Имате някои важни права в процеса пред полицията, дирекция "Миграция" и Държавната агенция за бежанците. Прочетете повече за Вашите основни права.

Жалба

Ако сте бил задържан в някой от ДВНЧ, управлявани от дирекция „Миграция“, подал сте молбата си за убежище/закрила и не сте бил преместен в бежански лагер в рамките на 15 дни, можете да подадете жалба до Административния съд, като поискате от съда да задължи Държавната агенция за бежанците да регистрира Вашата молба. Вие също имате право да поискате обезщетение за неправомерното задържане. Прочетете за правото си да получите обезщетение.

Държавна агенция за бежанците

Чужденец, търсещ международна закрила, може да бъде настанен в център от затворен тип с мотивирано решение на председателя на Държавната агенция за бежанците или оправомощено от него длъжностно лице. Може да бъдете настанен в център от затворен тип, ако властите не са успели да проверят цялата необходима информация за Вас, ако има риск да се укриете (включително по време на Дъблинска процедура) или ако има причина да се смята, че може да застрашите обществената сигурност и ред.

Директорът на центъра от затворен тип трябва да извършва ежемесечни проверки за продължаващото съществуване на основанията за задържане на всеки търсещ убежище в центъра. Резултатите от проверките се докладват на председателя на Държавната агенция за бежанците.

При установяване на нови данни и обстоятелства или по искане на чужденеца, търсещ международна закрила, председателят на Държавната агенция за бежанците или оправомощено от него длъжностно лице преценява необходимостта от задържане и се произнася с мотивирано решение в 7-дневен срок.

Обжалване

Заповедта за настаняване в Специален дом за временно настаняване на чужденци може да се обжалва в 14-дневен срок от фактическото настаняване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването не спира изпълнението на заповедта.

Решението за настаняване в център от затворен тип може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването не спира изпълнението на задържането. Решението за преразглеждане на настаняването в център от затворен тип пред Държавната агенция за бежанците също може да бъде обжалвано.

Какви нарушения на правата на човека може да възникнат?

Ако не са спазени законните процедури по време на процеса на задържане, това може да доведе до нарушаване на правото на свобода и лична сигурност.

Ресурси

Последно обновяване 11/06/2023