Всички жертви на престъпления от омраза имат право на защита и подкрепа от държавата.

Българското законодателство предвижда жертвите на престъпления от омраза да бъдат защитени, а извършителите да носят отговорност за действията си. Незабавна помощ трябва да бъде на разположение на всеки, който е в опасност, а на жертвите трябва да се предоставя структурна помощ и правна помощ.

Незабавна реакция

Полицията е правоприлагаща институция, която има законово задължение да действа, ако безопасността, здравето или животът на дадено лице са в непосредствена опасност. Това важи и за защитата на имуществото на дадено лице. Ето защо, ако Вашата безопасност, здраве или живот са застрашени от лице, което изразява предразсъдък към Вас, имате право да се обадите на полицията (112) за Ваша защита. Няма значение дали сте жертва, поради вече извършено срещу Вас престъпление от омраза, или дали се чувствате заплашени, че в бъдеще може да бъде извършено престъпление срещу Вас. Всъщност полицаите са първите, които реагират при повечето престъпления от омраза.

Престъпленията от омраза обикновено се докладват недостатъчно, защото хората са твърде уплашени от извършителя, за да потърсят помощ или защото нямат доверие на отговорните органи. Въпреки това е важно властите да идентифицират всеки потенциален случай на престъпление от омраза, да спрат извършителя, който вече е извършил престъплението от омраза, и да осигурят необходимата помощ на жертвата или лицето, което се чувства в опасност. Също всеки свидетел на престъпление от омраза трябва да сигнализира на телефон 112.

Правна помощ

Държавата няма автоматично задължение да предоставя безплатна правна помощ. В наказателното производство държавата ще заведе дело срещу извършителя.

Можете да наемете адвокат на всеки етап от производството. Вашият адвокат може да присъства всеки път, когато трябва или решите да участвате в производството.

При някои обстоятелства, ако не можете да си позволите адвокат и се нуждаете от правна помощ, за да можете да упражнявате правата си и да защитавате ефективно интересите си, можете да се обърнете към Националното бюро за правна помощ, което предоставя гарантирана от държавата правна помощ.

Помощ след престъпление от омраза

Жертвите може да преживеят емоционална или психологическа травма след престъпление от омраза или може да поискат да потърсят по-специализирана помощ от тази, която държавата обикновено може да предостави. Жертвите, изправени пред тези нужди, могат да се възползват от помощта на различни неправителствени организации, работещи с конкретни социални групи или предоставящи специализирана помощ. Държавата може да предоставя безплатна психологическа помощ и съдействие в сътрудничество с неправителствени организации, които подкрепят жертвите на престъпления.

Какви нарушения на правата на човека може да възникнат?

Рискът от нарушаване на правата на човека може да възникне поради неспособност на полицията или други държавни органи да осигурят безопасността на жертвата или да предотвратят дискриминацията, тъй като не всеки държавен служител е обучен да реагира спрямо престъпления от омраза.

Държавните органи трябва да полагат дължимата грижа за предотвратяване, разследване и наказване на престъпления от омраза в съответствие с националното законодателство, независимо дали тези действия са извършени от държавни служители или от частни лица. Неспособността на полицията да осигури адекватен отговор на престъпленията от омраза може да се счита за неспособност на държавата да гарантира безопасността на жертвите. Пропуски в националната рамка, свързана със защитата от престъпления от омраза, също могат да бъдат признати за нарушения на правата на човека.

Ресурси

Последно обновяване 18/07/2023