Като жертва, имате право да поискате обезщетение за вредата, която сте претърпели поради престъпление от омраза. Тя може да се изразява във физическо или психическо страдание и/или в повредена или изгубена собственост.

Иск за обезщетение по време на процеса

В България можете да поискате обезщетение, като предявите граждански иск по време на наказателното производство, но това трябва да стане до началото на първото (разпоредителното) съдебно заседание. Ако искате, можете да подадете граждански иск пред гражданския съд, но гражданското производство ще бъде спряно до произнасянето на окончателното решение от наказателния съд.

 Можете да поискате обезщетение за загубата и на:

  • повредена или изгубена собственост/средства/приход

пример Повредена кола или средства, които сте похарчили за лечението си в болница.

  • неимуществени вреди – психически и физически страдания

пример Ако сте били наранени, можете да поискате обезщетение за психическите страдания, които сте преживели (стрес, страх), както и за физическите страдания (болка). Можете също така да поискате обезщетение за разходите, които сте направили за медицинска помощ.

Размер на обезщетението

При определяне на размера на Вашето обезщетение за неимуществени вреди, съдът ще вземе предвид:

  • тежестта на престъплението
  • нараняванията, които сте претърпели, и последствията от тях
  • психологическата травма, която може да сте претърпели и други фактори

Обезщетение от държавата

Съгласно българското законодателство можете да поискате обезщетение по Закона за подпомагане и финансовa компенсация на пострадали от престъпления, само ако извършеното срещу Вас престъпление е квалифицирано като опит за убийство или умишлена тежка телесна повреда. Това обезщетение може да покрие само материални щети. Можете да кандидатствате за държавно гарантирано обезщетение, само ако извършителят е признат за виновен или е прекратено досъдебното или съдебното производство (освен ако прекратяването е на основание чл. 24, ал. 1, т. 1, 7, 8а и 9 от Наказателно-процесуалния кодекс). Ако сте получили финансова компенсация по друг начин, държавата няма да Ви изплати компенсация съгласно този закон.

Молбата на жертвата за държавно гарантирано обезщетение се подава пред Националния съвет за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления към Министерството на правосъдието. Решението на Националния съвет не подлежи на обжалване.

Обезщетение и права на човека

Обезщетението за жертвите е един от компонентите на правилното обезщетение в случаите, когато е претърпяна вреда от престъпления от омраза. Следователно държавата е отговорна, първо, да гарантира, че правната рамка предвижда възможност за искане на такова обезщетение, и второ, да гарантира, че исковете за обезщетение се разглеждат от съответните държавни органи съгласно закона.

Неспазването на правните разпоредби, предвиждащи обезщетение, или неспособността на съответните държавни органи да присъдят обезщетение съгласно законовите разпоредби, може да доведе до нарушаване на правото на ефективно средство за защита.

Ресурси

Последно обновяване 18/07/2023